Booking.com
domů / TwittoTown / Zkáza zámečku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou
join.booking.com

Zkáza zámečku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou

Zkáza zámečku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou

Schlaraffia je mužský recesistický spolek, který byl založen 10. října 1859 v Praze.

Zakladateli Schlaraffie byl ředitel Německého divadla v Praze Franz Thomé a basista téhož divadla Albert Eilers, k zakládajícím členům patřili další německy mluvící herci a německy mluvící obchodníci, zejména židovští, sdružení ve spolku Arkadia milovníků výtvarného umění a uměleckých památek. Roku 1861 uspořádali výstavu umění na Žofíně. Němčina je stále jazykem Schlaraffie po celém světě. Třemi cíli tohoto celosvětového spolku jsou přátelství, umění a humor. Schlaraffia nemá nic společného se Svobodnými zednáři ani s klubem Rotary International. Schlaraffové se distancují též od karnevalových spolků, s nimiž je lze lehko zaměnit kvůli jejich sklonu k humoru i kvůli jejich pestrému oblečení připomínajícímu nezasvěcenému karneval. Symbolem Schlaraffie je výr symbolizující moudrost.

Ideály Schlaraffie jsou, jak bylo uvedeno výše, přátelství, humor a umění. Spolek se nezapojuje do všedního života a neobsahuje žádnou ideologii. Naopak se ohraničuje proti všednímu (= „profánnímu“), životu, aby členové, alespoň na čas, zapomněli na všední problémy a uvolnili se, věnujíce se přátelství, humoru a umění. Proto je na setkáních (Sippungen) zapovězěno diskutovat o „profánních“ tématech, která mohou dovést ke sporu, např. politika a náboženství.

Schlaraffia se chápe jako hra, v níž si její členové hrají na rytíře. Jako každá jiná hra má i Schlaraffia svoje pravidla, která jsou dopodrobna uvedena v „Spiegel und Ceremoniale“.

V Jablonci nad Nisou byla Schlaraffia založena roku 1909. Postavila si vlastní dům (hrad), autorem byl architekt a stavitel Emilian Herbig. Byl postaven ve stylu romantického hradu s hranolovou věží a červenožlutou fasádou a do května 2019 byl jedinou dochovanou stavbou Schlaraffie v Evropě. Dne 11. května 2019 dům, o jehož zařazení mezi kulturní památky jednalo ministerstvo kultury, bez povolení začala bourat firma Malina Safety. Hrádek přišel o věž a je závažně poškozen.

Od devadesátých let zámeček chátral.  Jablonečtí patrioti se snažili ho zachránit,  byla podána žádost na ministerstvo kultury o zařazení mezi státem chráněné památky, avšak ministerstvo tomu nevyhovělo z důvodu špatného stavu budovy.

Prodejem zámečku firmě Malina, která na přilehlém pozemku postavila tovární budovu, byl osud zámečku zpečetěn.  Firma požádala jablonecký stavební úřad o povolení demolice. Ministr kultury Daniel Herman řízení pozastavil a nařídil úředníkům posoudit žádost o kulturní památku z hlediska jejího historického významu. Proti tomu se firma Malina obrátila na Městský soud v Praze. Jablonecký stavební úřad přerušil stavební řízení.  Přesto firma Malina zahájila bourání, zbourali věž, čímž celou budovu nenávratně zničili.

Nyní stojí smutné torzo jako připomínka zašlých časů, která mohla jako jediná stojící  a navíc unikátní budova spolku Schlaraffia být chloubou Jablonce. Bohužel to není jediná památka v republice, která má nebo měla stejný osud jako ubohá Schlaraffia.  A nemusíme jít daleko. O kousek dál stojí Městské lázně, jejichž další existence je také nejasná. Nikdo ji nechce, nikdo, podobně jako u Schlaraffie nepřišel s nápadem využití, který by nějakého podnikatele zaujal.

 

[1] https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Schlaraffia&oldid=17576893

About Redakce Magazínu Twitto

Redakce Magazínu Twitto
Jsme malý magazín pro každého kdo si rád čte o běžných věcech. Většina článků jsou naše osobní zkušenosti, zážitky a myšlenky. Chcete-li se zapojit a napsat si také nějaké článek, rádi vám ho u nás zveřejníme. Jsme politicky nestranní, nezaujatí a nechceme probírát ožehavá témata, ale publikovat články, které budou hezké, příjemné a udělají radost a třeba někoho inspirují ať už k cestování, vaření nebo v módě či sportu. Přejeme vám hezký pobyt na našich stránkách. Redakce magazínu twitto.cz

Také by vás mohlo zajímat

Fortuna liga: Jablonec dostal výprask v Příbrami

Fortuna liga: Jablonec dostal výprask v Příbrami Jablonečtí fotbalisté neprohráli v řadě čtyři zápasy a sebevědomě vyrazili …

úspěšně jste se zaregistrovali do newsletter

There was an error while trying to send your request. Please try again.

Souhlas se zpracováním osobních údajů GDPR