Booking.com
domů / Náš svět / Zahoďte telefon a jděte do lesa!
join.booking.com

Zahoďte telefon a jděte do lesa!

Zahoďte telefon a jděte do lesa!

„Zahodit telefon a jít do lesa“ je věta, která mě napadla hned po tom, co jsem otevřela internet. Brouzdám po internetu a čtu si zprávy a novinky, které se dějí v dnešním světě a je mi celkem smutno z toho co vidím.

Mnoho lidí teď řeší problémy ohledně osobních dat a obecného sledování vašeho života. Největší sociální sítě na internetu o vás zřejmě shromažďují veškeré informace, které na internetu zadáte, ale i ty, které vlastně ani nezadáte. Stačí otevřít jakoukoli stránku, vyhledávač a zadat klíčové slovo, podle kterého hledáte například tričko, které si chcete koupit. Okamžitě jsou tyto informace zaznamenávány a ukládány.

V prvopočátku byla určitě dobrá myšlenka optimalizovaného vyhledávání, zobrazování reklamy a dalších věcí, které se na internetu vyskytují. Ale stal se z toho hon na nás všechny, kdy nás internet zahlcuje nekonečnou spoustou věcí, které bychom  si měli pořídit nebo služby, které bychom měli využívat.

To ještě není to nejhorší. To je v podstatě v pořádku, protože vám to usnadní výběr a hledání služeb či věcí, které hledáte.

Ale co mě začíná děsit, je shromaždování informací o každé osobě, která využívá některého z gigantických medií, které navštěvuje desítky až stovky milionů lidí. Jakékoli písmenko napíšete, profil, který navštívíte, fotku, kterou zveřejníte, dáváte všanc zprvu nějakému automatickému robotu, který vyhodnotí vaší činnost a dále jsou informace zpřístupněny lidem, kteří se tak o vás dozvědí v podstatě vše. Jste tím pádem sledováni ,kde se právě nacházíte díky vašemu mobilu, koho lajkujete, co píšete svým známým, co jíte a další a další věci, které někdo analyzuje a tím pádem má moc ovládat vás, alespoň částečně v tom, co budete číst, co si máte kupovat a jaký politický názor si udělat. Už to není jen analýza zákazníka, na kterém chceme vydělat peníze, ale ovlivňování a naprostá ztráta soukromí.

Pokud jsem  si ještě myslel, že žijeme ve svobodném světě, tak o tom začínám dost silně pochybovat. Protože internet, mobilní telefony, odposlouchávání a další věci nejsou jedinou věcí, která vás sleduje.

Jsou to průmyslové kamery, kamery městského systému a mnoho dalšího. Pokud někdo bude chtít, tak může zcela přesně zmapovat vaši denní činnost. Kdy ráno vstanete a vyjdete z domu, co si kupujete v obchodě za potraviny, jestli jste přišli včas do práce, s kým komunikujete, kdy jste jeli autobusem a kam. Tedy nejen na internetu a sociálních sítích, ale i v reálném životě.

Přemýšlela jsem, jaká byla myšlenka tvůrců těchto věcí.  Ano, můžeme ochránit občany a zabránit tak šíření kriminality. Na internetu spojíme lidi a dáme jim možnost komunikace.

Opravdu však máme svobodu? Jsou články, které na internetu čtu pravdivé nebo se jen někdo snaží ovlivnit to, co si mám myslet? Je vůbec mobilní telefon bezpečný? Kdo zneužívá, kdo vidí a nakládá s mými údaji a tak dále

Tak mě napadlo, že nejlepší bude zahodit mobilní telefon a jít do lesa, kde mě pravděpodobně nikdo sledovat nebude vzhledem k tomu, že mi pravděpodobně ještě nikdo nedal pod kůži sledovací čip.

Ale vyřeší odchod do lesa mé soukromí. Samozřejmě, že nevyřeší, protože informace o mé osobě a činnosti už dávno mají nejen vládní organizace ale soukromé subjekty pro svůj užitek a výdělek.

Opravdu chceme žít v takové době? Proto si dávejte velký pozor na to co o sobě kde řeknete, co napíšete a jaké stránky na internetu používáte.

About Redakce Magazínu Twitto

Redakce Magazínu Twitto
Jsme malý magazín pro každého kdo si rád čte o běžných věcech. Většina článků jsou naše osobní zkušenosti, zážitky a myšlenky. Chcete-li se zapojit a napsat si také nějaké článek, rádi vám ho u nás zveřejníme. Jsme politicky nestranní, nezaujatí a nechceme probírát ožehavá témata, ale publikovat články, které budou hezké, příjemné a udělají radost a třeba někoho inspirují ať už k cestování, vaření nebo v módě či sportu. Přejeme vám hezký pobyt na našich stránkách. Redakce magazínu twitto.cz

Také by vás mohlo zajímat

Čtvrt miliardy za dvě stovky možná naposledy

Čtvrt miliardy za dvě stovky možná naposledy Ve středu 13. 11. 2019 padl jackpot ve …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

úspěšně jste se zaregistrovali do newsletter

There was an error while trying to send your request. Please try again.

Souhlas se zpracováním osobních údajů GDPR