domů / Náš svět / P R I M U L K Y – připomínka jara
join.booking.com

P R I M U L K Y – připomínka jara

P R I M U L K Y  – připomínka jara

 

V lednu nám květy primulek neboli prvosenek rozzáří zimní šeď svými nespočetnými druhy a barvami. Dávají nám pocit, že se brzy dočkáme jara  a rozkvete nám zahrada, balkon či jen truhlíky na parapetu oken.

Primule je rod rostlin rodiny Primulacee, původem z mírných zón Evropy, Asie a Ameriky. Zahrnuje asi 550 druhů většinou trvalých rostlin, a vysokých jen několik centimetrů až několika decimetrů, s barevnými květy shromážděnými v polštářích, hlavách, svazcích nebo překrývajících se vrcholcích, obklopených listeny, podporovanými dlouhými stonky.

Nejdříve se v obchodech objeví primulky polštářovité. Můžeme je koupit v mnoha barevných variacích, ale i různě tvarované, či s kresbou na květech, jednotlivě v květináči nebo v různobarevných skupinkách.

Obr:

Kulovité primulky jsou 15 – 30 cm vysoké, opět v různých barvách od modré, bílé a v mnoha tónech červené, od růžové do purpurové. Patrovité primulky jsou až 40 cm vysoké , které kvetou v několika patrech. Většinou tyto druhy pěstujeme od jara na zahrádkách, v květináči nejsou tak atraktivní.

 psali  jsme také:  Svíčka se hodí do každé domácnosti

 

Pravé  primulky  – petrklíče (Primula veris), patří mezi primule okoličnaté, kvetou od dubna do května divoce v přírodě nebo také na za zahrádkách. Petrklíče krásně, jemně voní.

Ještě můžeme jmenovat primule zvonkovité, které mají na stonku květy zvonkovitého tvaru.

Pěstování na zahrádce:

Většina primulek prospívá v polostínu nebo na slunci, mají rády  na živiny bohatou půdu, na jaře je zásobíme kompostem. Vyžadují pravidelné zalévání, bal musí zůstat vlhký, ale nesnáší přemokření. Odkvetlé květy vyštipujeme, tím povzbudíme k nasazení dalších květů. Polštářovité primule můžeme na jaře rozdělit a znovu zasadit, tím je oživíme a lépe pokvetou. Primule jsou zimovzdorné, je-li holomráz, je lepší je zakrýt listím nebo smrkovými větvemi.

Pěstování doma v květináči:

Primulky  také prosperují v místnosti, například Primula obconica. Tyto primulky se cítí jako doma na světlém a nepříliš slunečném místě. Čím chladnější mají prostředí, tím déle kvetou; místo u severního okna je proto ideální. Jako jediný program údržby  je pravidelné zavlažování vlažnou vodou (nejlépe chudou na vápník), aby jejich  kořenový bal nevyschl.. Přebytečnou vodu je třeba vylít, aby se zabránilo obávanému zamokření. Hnojení lze provádět každé dva týdny, aby se podpořilo  jejich bohaté kvetení. V létě můžeme přenést ven do polostínu, ale před prvním mrazem vrátit zpět do domu.

 

Každopádně můžeme každou primulku koupenou v květináči přesadit do zahrádky, jakmile přestane doma kvést a začne žloutnout.  Vždy se vzpamatuje a brzy zase venku pokvete, i když někdy vypadá velmi  uboze. Hlavně ji nesmíme nechat zcela vyschnout. Můžeme si cíleně kupovat barvy, které nám pak v zahrádce budou tvořit harmonickou skupinku a tu pak každý rok můžeme  rozšiřovat a kombinovat s jinými jarními květy, např. pomněnkami.

 

 

foto: Image by Pezibear from Pixabay

About Redakce Magazínu Twitto

Redakce Magazínu Twitto
Jsme malý magazín pro každého kdo si rád čte o běžných věcech. Většina článků jsou naše osobní zkušenosti, zážitky a myšlenky. Chcete-li se zapojit a napsat si také nějaké článek, rádi vám ho u nás zveřejníme. Jsme politicky nestranní, nezaujatí a nechceme probírát ožehavá témata, ale publikovat články, které budou hezké, příjemné a udělají radost a třeba někoho inspirují ať už k cestování, vaření nebo v módě či sportu. Přejeme vám hezký pobyt na našich stránkách. Redakce magazínu twitto.cz

Také by vás mohlo zajímat

Simona Krainová ukázala bujný dekolt

Přesto, že Simona Krainová není žádná dvacítka, tak přesto se může pochlubit postavičkou snů. Vystavila …

Napsat komentář

úspěšně jste se zaregistrovali do newsletter

There was an error while trying to send your request. Please try again.

Souhlas se zpracováním osobních údajů GDPR