domů / Náš svět / Nesmyslné útraty? Zbytečné náklady, které nás brzdí
join.booking.com

Nesmyslné útraty? Zbytečné náklady, které nás brzdí

Nesmyslné útraty? Zbytečné náklady, které nás brzdí

Mnoho lidí si neuvědomuje, že jsem „chudý“ díky své vlastní nerozvážnosti a správně nepracují s financemi.

Většina z nás se snaží získat lépe placenou práci, aby si mohli dopřát lepší oblečení, hezčí auto, kvalitnější telefon a mnoho dalšího. Ale upozorním vás na jednu věc. Nikdy prací nevyděláte dostatek peněz, pokud takto budete přemýšlet.

Základem přemýšlení je snižovat zbytečné závazky a zvyšovat svá aktiva, což si v průběhu článku ještě podrobněji probereme.

Dejme si příklad:

Běžný občan vydělávající zhruba 25tis hrubého touží po mobilním telefonu za 12tis korun a dlouho na něj šetří nebo si dokonce takový telefon pořídí na splátky. Tím si vytvoří další závazek, za který musí platit a jeho finanční situace se zhoršuje, místo aby se zlepšovala. V mnoha případech takový telefon ani nevyužívá pro práci, podnikaní a z větší části na něm hraje pouze hry, stahuje aplikace. Připomeňme si, že například takové prohlížení sociálních sítí je nutné provádět na internetu a ten také něco stojí nebo musíte najít připojení wifi zdarma a to často bývá v restauraci a tam si dáte něco k pití a hned máte další náklady.

V tomto malém příkladu jsme si ukázali, jak velké mohou být náklady při touze blýsknout se novým drahým telefonem.

Přitom lze peníze investovat zcela jiným způsobem. Je důležité budovat aktiva a ne závazky a tak raději pořiďte telefon do 3tis Kč, který umí to samé jen to není to nejdražší, co si můžete pořídit. Díky tomu vám zůstane 9tis pro investici, která vám může naopak peníze přinést. Zjednodušeně řečeno zvýšíte svá aktiva a snižujete závazky.

Jako jednoduchý příklad může být vložení oněch 9tis do banky na spořicí účet sice s malým úrokem, ale na konci roku budete mít například 9.520 Kč, kdežto kdybyste chtěli prodat po roce telefon, který stál 12.000Kč ta nedostanete více jak 2.500 Kč.

Tedy si to shrneme: investice do telefonu 12000, po roce prodej 2500. Tedy celkem jste prodělali 9500 kč. A k tomu můžeme přičíst další náklady s telefonem spojené.

V druhém případě jsme pořídili telefon za 3 tis korun a investovali jsme 9tis na spořicí účet. V případě, že levnější mobilní telefon po roce také prodáte za 800 Kč a vyděláte menší částku na úrocích, je ztráta jen 1680 Kč místo původních 9500 Kč

V případě, že se bude jednat o větší částky, které máte možnost investovat například do spořicího účtu a vložíte 100.000 Kč tak budou vaše aktiva přesahovat vaše závazky a vy tak budete peníze vydělávat a ne je šetřit a následně utrácet.

 

Image by Michal Jarmoluk from Pixabay

About Redakce Magazínu Twitto

Redakce Magazínu Twitto
Jsme malý magazín pro každého kdo si rád čte o běžných věcech. Většina článků jsou naše osobní zkušenosti, zážitky a myšlenky. Chcete-li se zapojit a napsat si také nějaké článek, rádi vám ho u nás zveřejníme. Jsme politicky nestranní, nezaujatí a nechceme probírát ožehavá témata, ale publikovat články, které budou hezké, příjemné a udělají radost a třeba někoho inspirují ať už k cestování, vaření nebo v módě či sportu. Přejeme vám hezký pobyt na našich stránkách. Redakce magazínu twitto.cz

Také by vás mohlo zajímat

Sedm nejlepší filmů o golfu.

Nejlepší filmy o golfu, které při karanténě stojí za zhlédnutí bohužel naše země je v karanténě …

Napsat komentář