domů / Cestování / Na konci světa, aneb Ohňová země (Tierra del Fuego)
join.booking.com

Na konci světa, aneb Ohňová země (Tierra del Fuego)

Na konci světa, aneb Ohňová země (Tierra del Fuego)

Každý dobrodruh a cestovatel rád navštěvuje netradiční místa. Takovým místem může být nejjižnější místo na zeměkouli, které se nazývá Ohňová země. Objevil jí začátkem 16. století mořeplavec Fernao de Magalhães a pojmenoval jí podle ohňů, které na ostrově v noci hořely. A tak jí dal jméno Ohňová země.  Námořní výpravou, při které Ohňovou zemi objevil, přinesl definitivní důkaz o tom, že Země je kulatá.  Na této výpravě Magalhães  byl zabit domorodci na Filipínách.

Ostrov Tierra del Fuego, který je součástí stejně pojmenovaného souostroví. je bezpochyby jednou z nejodlehlejších krajin světa. Spolu s přilehlými ostrovy je to nejjižnější poloha na Zemi, kterou obývají lidé. Deštivá a větrná krajina je nehostinná a lidé zde jsou opravdu odolní. Dokonce zde první osada sloužila jako trestanecká kolonie, ze které se nedalo téměř utéci, a proto nebyly za potřebí ani dráty či oplocení.

Největším ostrovem oblasti je ostrov Grande, kde žije 133 tisíc lidí. Naopak na ostrovech Aracena, Londonderry a Gordon jsou neobydlené. Tyto ostrovy jsou rozděleny mezi Argentinu a Chille,které jsou jejími vlastníky.

Od zbytku světa odděluje Ohňovou zemi, známý Magalhãesův (též Magellanův)  průliv.  Původními obyvateli Ohňové země byli indiáni z kmenů Alakaluf, Selknam a Jaghan. Jediní Selkmanové žili ve vnitrozemí a byli lovci. Naopak Jaghanové a Alakalufové sídlili na pobřeží a živili se rybolovem a sběrem měkkýšů. Podle Darwina holdovali v době hladu také kanibalismu. Během 19. století a počátkem 20. století byli zdejší Indiany postiženi epidemiemi a vystaveni pronásledování ze strany zlatokopů a farmářů.  Selkmanové byli přímo vybíjeni. Dosud zde přežívá zhruba 5000 domorodců, kteří z části mluví svým původním jazykem. Na ostrovech žije mnoho míšenců, kteří hovoří pouze Španělsky.

Pokud si chcete do této nehostinné krajiny udělat výlet, budete potřebovat nejen slušný obnos peněz, ale také pořádnou odolnost vůči nehostinnému počasí. Můžete také vyrazit na Antarktidu, která je dalším místem více na jih. Připravit se ale musíte i v letních měsících na možnost sněhu, který může na území Ohňové země přijít. Díky tomu zůstává tato krajina téměř nedotčená a zachovává si rysy, které jsou pro zdejší přírodu typické. Příkladem toho je národní park Tierra del Fuego, kde je příroda ještě zcela panenská.

promo image: Image by ilustraneves from Pixabay

 

foto 2: By W. Bulach – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57624968

foto 3: By Jerzy Strzelecki – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3129520

About Redakce Magazínu Twitto

Redakce Magazínu Twitto
Jsme malý magazín pro každého kdo si rád čte o běžných věcech. Většina článků jsou naše osobní zkušenosti, zážitky a myšlenky. Chcete-li se zapojit a napsat si také nějaké článek, rádi vám ho u nás zveřejníme. Jsme politicky nestranní, nezaujatí a nechceme probírát ožehavá témata, ale publikovat články, které budou hezké, příjemné a udělají radost a třeba někoho inspirují ať už k cestování, vaření nebo v módě či sportu. Přejeme vám hezký pobyt na našich stránkách. Redakce magazínu twitto.cz

Také by vás mohlo zajímat

Města duchů v Americe

Města duchů v Americe Některá americká města, která byla rozmachem průmyslu a obchodu, jsou dnes městy …

Napsat komentář