domů / Podnikání / Jak založit a spustit vlastní blog ve WordPressu
join.booking.com

Jak založit a spustit vlastní blog ve WordPressu

Jak založit a spustit vlastní blog ve WordPressu

Chcete nastartovat svůj blog, kde byste sdíleli své zážitky, zkušenosti nebo zveřejnili své názory. V dnešním krátkém článku si ukážeme krok za krokem jak založit blog nebo magazín v redakčním systému WordPress, bez toho aniž byste museli být programátorem nebo uměli programovací jazyk.

Proces založení vlastního blogu není složitý,ať  je vám 20 nebo 70 a myslím, že to zvládne každý, kdo alespoň trošku někdy pracoval na počítači

Co budete potřebovat, abyste mohli začít s blogem na WordPressu?

Zde jsou tři nejdůležitější věci, které budete potřebovat:

  1. Jméno domény (jméno vašeho blogu ,např. jako náš web twitto.cz)
  2. Účet i firmy, která vám poskytne hosting pro webové stránky (tedy virtuální prostor pro soubory, které generují obsah stránek)
  3. Pár desítek minut vašeho času

Nyní vás provedeme základním procesem, který vyústí ve váš první internetový blog a vaše vlastní www stránky.

Probereme si:

  • Jak registrovat doménové jméno
  • Jak zvolit nejlepší hosting
  • Jak nainstalovat WordPress na vaše stránky
  • Jak nahrát či změnit šablonu stránek
  • Jak napsat váš první článek

 

Krok 1. Jak registrovat doménové jméno

Registrovat si doménu v dnešní době není žádná složitá věc. Jen je třeba dobře zvolit, u koho si doménu registrujeme, protože je dobré tam mít i následně hosting a tak budete mí vše pohromadě. Pro náš postup si zvolíme Active24.cz, kterou sama používám a jsem velice spokojena. Tedy zadejte si adresu active24.cz a na první stránce uvidíte kolonku registrace domény, kam zadáte své vymyšlené jméno domény, viz obrázek

 

Následně hned zjistíte, jestli je doména volná a s jakými koncovkami. Pokud chcete psát blog česky, doporučuji koncovku „.cz“,  aby návštěvník nebyl zmaten. Viz. Obrázek

 

Krok 2. Zvolit nejlepší hosting

Vzhledem k tomu, že jsme pro registraci domény zvolili Active24, tak zůstaneme u této varianty, kde  bude pokračovat s hostingem. A právě pro co nejjednodušší postup jsem zvolila právě Active24, který nabízí sdílený hosting s neomezeným prostorem pro soubory a zároveň možnost bez složitého nastavování VPS či VMS serverů nahrát WordPress na stránky jedním kliknutím.

Pro začátečníky je to naprosto ideální řešení a navíc následně v zákaznickém centru vám rádi poradí 24/7 online s nastavením nebo v případě nějakého problému. Cena hostingu je 60Kč měsíčně včetně DPH což je cca 750 Kč ročně + cena domény. Navíc pro první registraci hostingu vám dají u Active24 doménu na první rok zcela zdarma.

Krok 3. Jak nainstalovat WordPress na stránky

V podstatě jsme to už nakousli, že u Active24 je instalace WordPressu na jedno kliknutí a tím pádem nemusíte instalovat do vašeho počítače FTP klienta a nahrávat soubory z Wordpress.org ručně. Jak pracovat s FTP klientem si vysvětlíme v dalším návodu.

Přihlaste se tedy do zákaznického centra Active24 s údaji, které vám byly zaslány na email po registraci hostingu  a domény od Active24

Objeví se menu, kde klikněte na Služby >>>> rychlá instalace a zvolte „instalovat wordpress“. A to je vlastně vše. Na email vám příjdou přihlašovací údaje do administrace vaší nové stránky, které vypadají asi nějak takto:

Přihášovací www:   http://vašenovádoména.cz/wp-login.php   kde zadáte své uživatelské jméno a heslo, které vám bylo zasláno emailem.

 

Krok 4. Jak zvolit nebo nahrát šablonu

Jako první krok po přihlášení do administrace WordPressu na vašem webu se vám ukáže menu na levé straně, kde stačí kliknout na políčko vzhled >>>>> šablony a zobrazí se vám nabídka šablon, které jsou obsaženy v základní instalaci WordPressu viz. Obrázek

 

Můžete si zvolit jakoukoli z nich pomocí tlačítka Aktivovat.  V případě, že máte již vlastní již zakoupenou šablonu, klikněte v horní části na tlačítko Instalovat  >>>>> nahrát šablonu.  Následně se vám otevře okno, kde zvolíte soubor z vašeho počítače ve formátu  .zip , který nahrajte pomocí automatického nahrávání do WordPressu viz Obrázek a zmáčknete po dokončení na tlačítko Aktivovat

 

V případě  že nemáte žádnou vlastní šablonu, můžete si krásné hotové šablony zakoupit například na themeforest.net , které doporučuji jak z hlediska ceny, tak kvality šablon. Volba šablony je důležitá, aby korespondovala s vašim záměrem webových stránek a plně postačovala vašim potřebám z hlediska funkčnosti. Další variantou je třeba templatemonster a mnoho dalších, kde koupíte šablony od 9 USD. Veškeré takto zakoupené šablony si můžete sami nahrát a upravit. O tom si řekneme podrobněji v jednom z dalších článků.

 

 

Krok 5. Jak napsat váš první článek

Pokud již máte napsaný článek, například v textovém editoru Word, tak stačí zkopírovat celý text do WordPressu.

Klikněte na políčko příspěvky >>>>> vytvořit příspěvek a otevře se vám okno pro vytvoření vašeho prvního příspěvku. Důležité bude zadat zajímavý nadpis, který bude i v názvu webových stránek a tím ho budou moci lidé ve vyhledávači nalézt.  Další text vložíte do políčka pod nadpisem. Můžete vložit pomocí klasického textového formátu nebo můžete přepnout na HTML verzi a vložit HTML kód, který jste si připravili. Text převést do HTML formátu můžete pomocí online editorů, které najdete ve vyhledávači.

Posledním krokem je kliknout na tlačítko Publikovat a váš článek bude ihned online na vašich stránkách.

Vložit můžete do textu obrázky, odkazy, zvolit kategorii článku, vložit shortcody a mnoho dalšího, co tento redakční systém nabízí.

WordPress je v dnešní době velice vyhledávaný pro jeho jednoduchost používání i pro začátečníky, dostupnosti milionů zásuvných modulů a možnosti vlastní modifikace. Proto více jak 80% blogerů i firem po celém světě tento software využívá.

Doufám, že tento krátký návod vám pomohl pochopit jak vytvořit svůj vlastní blog bez znalosti programování. V dalších návodech se naučíme jak s Wordpressem dále pracovat.

pokud si i přesto nejste jisti jak vše udělat, nechce to na nás… klikněte zde….

 

 

About Redakce Magazínu Twitto

Redakce Magazínu Twitto
Jsme malý magazín pro každého kdo si rád čte o běžných věcech. Většina článků jsou naše osobní zkušenosti, zážitky a myšlenky. Chcete-li se zapojit a napsat si také nějaké článek, rádi vám ho u nás zveřejníme. Jsme politicky nestranní, nezaujatí a nechceme probírát ožehavá témata, ale publikovat články, které budou hezké, příjemné a udělají radost a třeba někoho inspirují ať už k cestování, vaření nebo v módě či sportu. Přejeme vám hezký pobyt na našich stránkách. Redakce magazínu twitto.cz

Také by vás mohlo zajímat

WordPress pluginy pro nové stránky

WordPress pluginy pro nové stránky Pokud již máme nainstalovaný WordPress a základní nastavení, přichází čas …

Napsat komentář

úspěšně jste se zaregistrovali do newsletter

There was an error while trying to send your request. Please try again.

Souhlas se zpracováním osobních údajů GDPR