domů / Cestování / Hašima: ostrov duchů u Japonska
join.booking.com

Hašima: ostrov duchů u Japonska

Hašima: ostrov duchů u Japonska

Mnoho lidí o tomto ostrově nikdy neslyšelo. Ale rozhodně stojí za zmínku. Ostrov Hašima byl a nyní znovu je jedním z 505 neobydlených ostrovů  u  Japonska.  Leží pouhých 15 kilometrů od přístavu v Nagasaki.

Když v roce 1890 koupila ostrov firma Mitsubishi, záměr byl celkem jasný. Těžba uhlí z mořského dna. V roce 1916 zde byly postaveniy první devítipatrové betonové budovy. Beton se zde používal pro jeho odolnost proti tajfunům a větru. V roce 1959 dosáhla populace na ostrově, který má pouze 6,3 hektaru neuvěřitelných 5 259 obyvatel.

psali jsme také: Zájezd do Černobylu – výlet pro dobrodruhy

Na ostrově kromě dělníků bydleli i jejich rodinní příslušníci. Tedy ženy i děti. Byly zde zřízeny školy, restaurace, kino a mnoho dalšího. Pro pobavení osamělých dělníků zde byl zřízen dokonce i nevěstinec.

Neuvěřitelný příběh tohoto dnes opuštěného ostrova, který využívali i zahraniční filmaři pro své hororové či akční filmy (ostrov se objevil ve filmu SkyFall z roku 2012), skončil oficiálním uzavřením dolů v roce 1974, kdy firma Mitsubishi uzavřela doly, pro již nedostatečnou efektivitu uhlí, kterou vytlačila postupně těžba ropy.

Ostrov se veřejnosti znovu otevřel až v roce 2009, tedy 35 pět let po svém uzavření.

V dokumentárním snímku o ostrově Hašima navštívil bývalý obyvatel ostrova opět místo, kde trávil své dětství a vypráví o tom, co na ostrově zažil a jak byli z ostrova odsunuti. Dokument můžete vidět níže na videu

Dalším pěkným dílem, který najdete na You T1ube je „Zapomenutá města díl 6 Hašima a Gary“. Dokument, který vypráví právě o opuštěném ostrově Hašima.

Úvodní foto … Autor: Hisagi (氷鷺) – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

About Redakce Magazínu Twitto

Redakce Magazínu Twitto
Jsme malý magazín pro každého kdo si rád čte o běžných věcech. Většina článků jsou naše osobní zkušenosti, zážitky a myšlenky. Chcete-li se zapojit a napsat si také nějaké článek, rádi vám ho u nás zveřejníme. Jsme politicky nestranní, nezaujatí a nechceme probírát ožehavá témata, ale publikovat články, které budou hezké, příjemné a udělají radost a třeba někoho inspirují ať už k cestování, vaření nebo v módě či sportu. Přejeme vám hezký pobyt na našich stránkách. Redakce magazínu twitto.cz

Také by vás mohlo zajímat

Luxus i sport v zimě na jednom místě. Zürs a Lech v Rakousku

Luxus i sport v zimě na jednom místě. Zürs a Lech v Rakousku Přemýšleli jste o …

Napsat komentář

úspěšně jste se zaregistrovali do newsletter

There was an error while trying to send your request. Please try again.

Souhlas se zpracováním osobních údajů GDPR